Wczasy w Pogorzelicy dla seniorów

W dniach od 11-24 września 2016r. zostały zorganizowane wczasy do Pogorzelicy przez Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw dla seniorów. Osobą odpowiedzialną za wyjazd do Pogorzelicy była: Krystyna Grzywa-wiceprezes Stowarzyszenia

Z Krakowa o godz. 6.00 w niedzielę wyjechała 46 osobowa grupa seniorów do Pogorzelicy koło Niechorza. Po zakwaterowaniu się i kolacji udaliśmy się na plażę, aby przywitać się z morzem. Na drugi dzień był wieczorek zapoznawczy, oraz integracja z grupą seniorów z Wrocławia i Bydgoszczy.

14 września zorganizowałam rejs do Dani na wyspę Bornholm. Odpłynęliśmy z Kołobrzegu po odprawie celnej o godz. 7.00. Po 4,5 godzinnym rejsie przypłynęliśmy do portu Nexo, wsiedliśmy do autokaru z polską przewodniczką, aby udać się trasą wzdłuż wschodniego , skalistego wybrzeża. Przystanek w Svannnneke i postój 45 minut na zwiedzanie browaru, w którym warzy się piwo według starych receptur bornholmskich. Bardzo ciekawym miejscem była wytwórnia cukierków, lizaków, oraz niewielka huta szkła i wśród kolorowych domków centralnie położony, tętniący życiem rynek. Następnie przejazd do Listed, Gudhjem, Tejn, Alinge i postój przy Hammershus, gdzie zwiedzaliśmy ruiny tego potężnego zamku, które są jedynymi z największych w Europie północnej. Przejazd przez Rutsker, Klemenskor, Arsballe, las Almindingen, Vestemarie i przyjazd do Nylars. Tu znajduje się jeden z czterech bornholmskich kościołów rotundowych. Owiane legendą Templariuszy kościoły te rozbudzają wyobraźnię zwiedzających i urzekają niepowtarzalna architekturą. Jest to najlepiej zbudowany kościół rotundowy na wyspie. Dalszy przejazd przez Aakurkeby i powrót do Nexo, gdzie po godzinnym zwiedzaniu udaliśmy się na statek, aby powrócić do Kołobrzegu i późnym wieczorem przyjechaliśmy autokarem do Pogorzelicy.

Słoneczne dni wykorzystywaliśmy na opalanie i leżenie na plaży. Następną naszą wycieczką była podróż Kolejką Retro do Trzęsacza, zwiedzaliśmy ruiny gotyckiego kościoła pw. św. Mikołaja na skarpie, oraz platformę widokową w Trzęsaczu. Potem udaliśmy się kolejką do Rewala na Aleję Róż i Zakochanych. Deptak łączy Rewal z Niechorzem, wijące się wzdłuż wybrzeża alejki obsadzone egzotycznymi roślinami i krzewami. Uroku całości dodają ustawione przy deptaku rzeźby. Pierwszą z nich jest ławeczka z Szekspirowskimi postaciami Romea i Juli. Kolejna para , na którą można tu natrafić to Mały Książe i Róża ze znanej książki Antoine;a de Saint-Exope’ry. Miejsce to szczególnie polecane jest zakochanym. Potem udaliśmy się do centrum Rewala aby zobaczyć Rewalskie Wieloryby, w zasadzie to szkielety wielorybów wykonane z odpornej, specjalnie wzmocnionej stali. Po Rewalu udaliśmy się kolejką do Niechorza, aby zobaczyć Latarnię położoną na wysokim klifie. Obok Latarni zwiedziliśmy Motylarnię, to magiczne miejsce, w którym przeróżne gatunki, kolorowych, egzotycznych motyli z przeróżnych zakątków świata są na wyciągnięcie ręki. Przy Motylarni znajduje się Park Miniatur Latarni Morskich, który warto zobaczyć.

Kolejną wycieczką był wyjazd autokarem z Pogorzelicy do Kołobrzegu- rejs statkiem po Bałtyku, zwiedzanie Latarni Morskiej, Muzeum Minerałów, które znajduje się pod Latarnią, spacer po Molo w Kołobrzegu i deptaku. W drodze powrotnej do Pogorzelicy wstąpiliśmy do Trzebiatowa, aby zwiedzić Kościół Macierzyństwa najśw. Maryi Panny z 1124 r.

21 września odbył się wieczorek pożegnalny wspólnie z młodzieżą ze Śląska. Na dzień przed odjazdem udaliśmy się na spacer brzegiem plaży, aby z przykrością pożegnać się z morzem, z nadzieją powrotu za rok(czyli w 2017 r. w czerwcu w Krynicy Morskiej , oraz we wrześniu w Ustroniu Morskim)

napisała Krystyna Grzywa.

Dodaj komentarz

pl_PLPolish
en_USEnglish pl_PLPolish