Wczasy w Świnoujściu dla Seniorów

W dniach od 1.10-14.10.2015 r. zostały zorganizowane wczasy do Świnoujścia przez Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw oraz Krakowskie Centrum Seniora. Osobą odpowiedzialną za wyjazd grupy Seniorów do Świnoujścia była pani Helena Cichosz oraz Krystyna Grzywa (członkinie Stowarzyszenia oraz wolontariuszki z KCS)

W dniu 30 września o godz. 18.15 z Krakowa wyjechała pociągiem 42 osobowa grupa Seniorów do Świnoujścia. Po przyjeździe, zakwaterowaniu się i obiedzie część Seniorów udała się na odpoczynek, a część nie okazując wcale zmęczenia podróżą14 godzin poszła zwiedzać Świnoujście. Zadowoleni Seniorzy urokliwym, słonecznym Świnoujściem domagali się jak najwięcej zorganizowanych wycieczek po Świnoujściu, oraz zwiedzania zagranicznych kurortów.

Wspólnie z Biurem Turystycznym „WYBRZEŻE” ze Świnoujścia zorganizowaliśmy już trzeciego dnia wyjazdy: celem odkrywania czaru cudownych miast niezapomnianych krajobrazów i bezgranicznych uroków nadmorskich regionów. Pierwsza wycieczka to: Fortyfikacje obronne Świnoujścia ( wycieczka odbyła się dwa razy 2 i 13 października, duża liczba osób zainteresowanych)

 • LATARNIA MORSKA-jedna z najwyższych w Europie (68m) ze szczytu której roztacza się widok na panoramę miasta i Zatokę Pomorską.
 • FORT GERHARDA-najstarszy obiekt fortyfikacyjny na Wyspie Wolin, posiadający unikatową kolekcję obrazującą historię miasta i fortyfikacji.
 • PODZIEMNE MIASTO- kompleks schronów połączonych kilometrem tuneli, będące unikalnym zabytkiem techniki militarnej.

Następnie odbyła się daleka zagraniczna wycieczka 3 i 10 października (również dwa razy duża liczba chętnych) KOPENHAGA- MALMO „Brama do Skandynawii” Była to wspaniała wycieczka najpierw przejazd autokarem do ROSTOKU- rejs promem do GEDSER w Dani i zwiedzanie. Przejazd przez Danię autokarem.

 • przeprawa do Szwecji cieśniną ORESUND (tunel- wyspa – most 16-sto kilometrowa trasa łącząca Europę ze Skandynawią) stare miasto, MALMOHUS- MALMO, STORTORGET, dzielnica portowa, oraz przejazd regionem zwanym SKANIĄ.

Po zwiedzeni miejscowości Malmo udaliśmy się do KOPENHAGI w Dani i zwiedzaliśmy:

 • CHRISTIANBORG (siedziba duńskiego Parlamentu)
 • NYHAVEN (stary port) i rejs kanałami wzdłuż dawnego ” bazaru wodnego” uroczysta odprawa Gwardii Królewskiej,
 • Amalienborg (pałac królewski), kościół marmurowy, Fontanna, bogini Gefion, Syrenka Kopenhaska, deptak Stroget (zabytkowy pasaż).

Następnie wyjazd w kierunku GEDSER, powrót promem do ROSTOKU i autokarem do Świnoujścia.

Druga zagraniczna wycieczka to wyjazd : BERLIN- POCZDAM. Zwiedzaliśmy:

 • BERLIN WSCHODNI -Plac Republiki (Reichstag), Plac Paryski i Brama Brandenburska, spacer linią Muru Berlińskiego ,pomnik Holocaustu , Urząd Kanclerski , Plac Poczdamski , rejs Szprewą.
 • POCZDAM-spacer kompleksem pałacowo- ogrodowym Sanssusi.

Między wycieczkami były organizowane dla rozrywki wyjścia na wieczorki taneczne , oraz w ośrodku odbywały się wykłady, gimnastyka rozciągająca, pokazy parzenia i picia zielonej herbaty, maseczki upiększające organizowane przez panią dyrektor ośrodka wczasowego Ewunia.

Seniorzy rozochoceni wycieczkami, następnie udali się na WYSPĘ WOLIN do MIĘDZYZDROJI gdzie odbyli:

 • spacer Promenadą gwiazd , molo.

Potem udali się do KAMIENIA POMORSKIEGO gdzie:

 • zwiedzili Katedrę i wysłuchali koncertu organowego
 • zwiedzili Pałac Biskupi, Ratusz z XIV wieku, Bramę Wolińską, Wapiennicę.

Ostatnią naszą wycieczką był wyjazd kolejką do niemieckiego uzdrowiska AHLBECK – zwiedzanie.

Indywidualnie Seniorzy zwiedzali: Muzeum Rybołówstwa Morskiego, Wieżę po byłym protestanckim kościele garnizonowym Marcina Lutra, falochrony, kościoły, promenadę, oraz Park Zdrojowy.

W dniu 14.10.2015 r. z wielkim żalem pożegnaliśmy wspaniałe, cudowne Świnoujście pełne słońca i przygód z nadzieją powrotu za rok.

napisała Krystyna Grzywa.

Dodaj komentarz

pl_PLPolish
en_USEnglish pl_PLPolish