Wycieczka do Kielc i Oblęgorka

Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw w dniu 13 października 2016 zorganizowało wycieczkę dla Seniorów do Kielc i Oblęgorka. Opiekunem grupy była Krystyna Grzywa-wiceprezes Stowarzyszenia.

Będąc na miejscu, swoje pierwsze kroki skierowaliśmy na Wzgórze Zamkowe, bo stoi tam…… pałac, wzniesiony w połowie XVII wieku przez biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika. Dziś w pałacu znajduje się Muzeum Narodowe. Muzeum Narodowe w Kielcach jest placówką z ponad-100 letnią tradycją. W swoich zbiorach posiada cenne eksponaty z dziedziny malarstwa, rzemiosła artystycznego, sztuki ludowej, archeologi i przyrody. Główną siedzibą muzeum jest doskonale zachowany pałac , należący niegdyś do biskupów krakowskich. Zwiedziliśmy wnętrza XVII i XVIII-wieczne, Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz, w skrzydle północnym, Galerię malarstwa polskiego i europejskiej sztuki zdobniczej. Ogromną rolę dekoracji dawnych wnętrz pełniły tkaniny. Pokrywały ściany, podłogi, układano je na stołach i ławach. W pałacu prezentowane są najwyższej klasy wielkoformatowe tapiserie. Licznie reprezentowane są meble renesansowe. Ekspozycję uzupełniają wyroby złotnicze, szkło, ceramika dalekowschodnia, najciekawsze przykłady dawnego uzbrojenia europejskiego i polskiego oraz malarstwo polskie i zachodnioeuropejskie.

Zwiedziliśmy Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na odtworzenie sanktuarium po zawirowaniach wojennych trzeba było czekać do roku 1990.Utworzono: Salę Marmurową, Salę Sztandarową oraz Pomieszczenie Baszty, czyli Dawną Kaplicę Matki Boskiej Ostobramskiej.

W Pałacu Biskupów w Kielcach zwiedziliśmy również monograficzną wystawę Rafała Hadziewicza- twórca obrazów rysunków i portretów religijnych, przeznaczonych do Bazyliki Mariackiej i Katedry na Wawelu. Dopełnieniem założenia rezydencjalnego jest ogród, rozpościerający się na tyłach pałacu, nazywany ogrodem włoskim. Po spacerze w ogrodzie włoskim udaliśmy się do Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która stoi na tymże Wzgórzu Zamkowym. Barokowa świątynia, po wielokroć remontowana, czasem burzona i odbudowywana, stanowi reprezentacyjne miejsce Kielc. W 1971 roku Świątynia obchodziła swoje 800-lecie i z tej okazji nadano jej tytuł bazyliki mniejszej, a turystom udostępniono zwiedzanie. O 12.30 grupkami rozeszliśmy się na spacer po Kielcach.

Po przerwie obiadowej i spacerze po Kielcach pojechaliśmy do Oblęgorka. Do Pałacyku Henryka Sienkiewicza prowadzi aleja lipowa, którą udaliśmy się na wzgórze. Zwiedzaliśmy wystawy stałe: gabinet Henryka Sienkiewicza wyposażony oryginalnymi meblami stanowiącymi własność pisarza. Obok gabinetu znajduje się salon, w którym skupiało się rodzinne i towarzyskie życie mieszkańców Oblęgorka, jadalnia, palarnia oraz sypialnia. Na piętrze Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku w 2012 roku otwarto nowoczesną multimedialną wystawę biograficzno- literacką. Nowa ekspozycja   realizacją kilku tematów: pokaźny zbiór dyplomów, adresów jubileuszowych, księgi z podpisami ofiarodawców Oblęgorka, cenne dary w postaci złotego pióra, spinki do krawata z antyczną monetą przedstawiającą Nerona.

Po godzinie 17.00 z żalem opuściliśmy Pałacyk Henryka Sienkiewicza i udaliśmy się do autokaru, aby powrócić do Krakowa.

Autor: Krystyna Grzywa.

Dodaj komentarz

pl_PLPolish
en_USEnglish pl_PLPolish